Schoolgids 4.4 Kwaliteit van het onderwijs

4.4 Kwaliteit van het onderwijs

Kwaliteitszorg

De school beschikt over een systeem voor kwaliteitszorg: vanuit een meerjarenplanning (zie bijlage) wordt de kwaliteit van het onderwijs op een systematische en effectieve wijze op het gebied van schoolontwikkeling en opbrengsten beoordeeld en verbeterd. Daarnaast wordt de kwaliteitszorg gekoppeld aan het integraal personeelsbeleid. Daardoor wordt de schoolontwikkeling geborgd waardoor de ontwikkeling van het team en de school parallel verloopt. Intern worden de leerkrachten jaarlijks middels de vaardigheidsmeter ontwikkelingsgericht geobserveerd en wordt de instructiekwaliteit gemonitord. Op school worden ook externen betrokken bij de bepaling en de beoordeling van de kwaliteit. Planmatig wordt de komende jaren de school geauditeerd. Ieder jaar wordt er een jaarplan opgesteld (o.b.v. ons schoolplan) met de verbeterdoelen. Het jaar wordt afgesloten met een jaarverslag waarin er verantwoording wordt afgelegd aan de stakeholders voor wat betreft de realisatie van de verbeterdoelen en de behaalde resultaten.

Inspectie van het Onderwijs

De Inspectie van het Onderwijs houdt toezicht op de kwaliteit van het onderwijs.

Inspectierapport dd. 29 november 2023:
We beoordelen de onderwijskwaliteit van Johan Seckel als Voldoende.


Het eindoordeel over de onderwijskwaliteit is het resultaat van de beslisregels die de inspectie hanteert. De beslisregel die leidt tot het eindoordeel Voldoende luidt: De standaarden Zicht op ontwikkeling en begeleiding, Pedagogisch-didactisch handelen, Veiligheid en Visie, ambities en doelen zijn Voldoende, én niet meer dan één andere standaard in de gebieden Onderwijsproces of Veiligheid en schoolklimaat is Onvoldoende.

We hebben de standaarden die meewegen in de beslisregel als volgt beoordeeld:

Zicht op ontwikkeling en begeleiding: Voldoende

Pedagogisch-didactisch handelen: Voldoende

Veiligheid: Voldoende

Resultaten: Niet te Beoordelen

Visie, ambities en doelen: Voldoende

 Het volledige inspectierapport kunt u lezen via de website van de school onder het kopje ‘downloads / bijlagen schoolgids’. 

Audit binnen stichting Aquila

Stichting Aquila houdt toezicht op de kwaliteit van het onderwijs van haar scholen door middel  van jaarlijkse audits. De scholen ontvangen een auditrapportage over hun onderwijskwaliteit met conclusies en aanbevelingen. De audits worden uitgevoerd door opgeleide medewerkers van elke school.

Onderwijskwaliteit binnen de school

De kwaliteit van het lesgeven

Een doelgerichte en effectieve instructie is de kern van het onderwijs. Met name leerlingen die extra ondersteuning en begeleiding nodig hebben bij leren hebben veel baat bij effectieve instructie(s). In de kern zijn de volgende thema’s van cruciaal belang voor een effectieve les: 

  • een scherp leerdoel 
  • een efficiënte en effectieve route (aanpak, werkwijze en organisatie) naar het leerdoel 
  • actieve betrokkenheid van leerlingen 
  • afstemming op verschillen 
  • het pedagogisch klimaat (de voorwaarde voor leren) 

Pedagogisch en didactisch zijn de volgende zaken van belang: 

  • respectvolle omgang, positieve persoonlijke aandacht, bevorderen van het zelfvertrouwen, complimenten geven en waar nodig corrigeren, verantwoordelijkheid, reflectie en dialoog 
  • interactief lesgeven 
  • de leerlingen betrekken bij het onderwijs 
  • onderwijs op maat geven: differentiëren in aanbod, instructie en verwerking 
  • gevarieerde werkvormen hanteren (variatie = motiverend) 
  • een effectieve (directe) instructie verzorgen 
  • leerlingen zelfstandig laten samenwerken en -leren 

De leerkrachten geven instructie volgens het model Expliciete Directe Instructie. Middels de “Vaardigheidsmeter” wordt jaarlijks de instructiekwaliteit gemonitord en gestimuleerd. De afgelopen jaren is gebleken dat de basiskwaliteit op orde is. In de teamscholing wordt structureel aandacht besteed aan de ontwikkeling en het op niveau houden van de instructiekwaliteit. Nieuwe leerkrachten worden structureel begeleid in het eerste jaar. Hierin staat het lesgeven middels EDI centraal. 

Professionalisering van leerkrachten leidt tot goed onderwijs

Scholing en ontwikkeling van leerkrachten is belangrijk om de onderwijskwaliteit te ontwikkelen. Jaarlijks wordt de schoolontwikkeling en de persoonlijke ontwikkeling van leerkrachten in het scholings- en ontwikkelingsplan vastgelegd en uitgevoerd. Scholing heeft een hoge prioriteit in het onderwijsbeleid van deze school.

Voor het cursusjaar 2023-2024 was de professionalisering gericht op:

  • Implementeren van nieuwe toetsen d.m.v. BOOM i.p.v. CITO
  • Kanjer trainingen
  • Kaders scherper neerzetten. Wat is passend binnen het sbo/so?
  • Persoonlijk leiderschap. We werken in leerteams en hebben intervisie met elkaar, om elkaar te ondersteunen en te verbeteren als professional.

We kijken als team goed terug op deze scholing. De toetsen van BOOM zijn goed geïmplementeerd en inmiddels zijn de eerste toetsen met deze methodiek afgenomen. Daarnaast hebben we duidelijke kaders neergezet om zo nog beter de leerling de juiste plek te bieden. Als team hebben we ook geïnvesteerd in persoonlijk leiderschap. Wie wil ik zijn als professional en wat heb ik daarvoor nodig? Uiteraard kijken we ook goed terug op de team driedaagse die we met elkaar hebben gehad.

EDI en Kanjertraining blijft ook komend schooljaar onder de aandacht. M.b.t. rekenen is de nieuwe methode volledig geïmplementeerd. Voor het monitoren van de sociaal emotionele ontwikkeling zijn we overgestapt naar Kanvas, passend bij de Kanjertraining.

Volgens de C.A.O. – PO moet er minimaal € 600,- per volledige baan beschikbaar zijn voor individuele professionalisering. Met in totaal ca. 31 fte betekent dat er € 18.600,- beschikbaar  moet zijn. In het schooljaar 2023-2024 wordt er € 40.000,- geïnvesteerd in scholing en ontwikkeling op de Johan Seckel.

Teambrede scholing:

De speerpunten uit het jaarplan voor schooljaar 2024-2025 zijn:

  • Wetenschap en techniek, de leerlijn wordt uitgerold in de groepen en een vast onderdeel van het lesprogramma.
  • Thematisch werken, begrijpend lezen, zaakvakken, kunst en cultuur, wetenschap en techniek worden aan elkaar gekoppeld bij deze manier van werken.
  • Technisch en begrijpend lezen, hierbij wordt de methodiek van José Schraven ingezet voor het Technisch lezen en er komt een schoolbibliotheek voor het leesplezier. Daarnaast wordt Blink lezen verder geïmplementeerd en worden thema’s gekoppeld aan thematisch werken.
  • Als team willen we het tijdens studiedagen gaan hebben over normaliseren van gedrag en we gaan de samenwerking aan tijdens studiedagen met het regulier onderwijs.

Daarnaast is er individuele scholing, onder andere kanjertraining, gedragscursussen, masteropleidingen (ondersteunend aan de speerpunten) en er zijn een aantal onderwijsassistenten die begonnen zijn met de pabo.

Onderwijskwaliteit door extra ondersteuning en begeleiding:

Door inzet van ondersteuningsvoorzieningen en ondersteuningsvormen wordt de onderwijskwaliteit voor leerlingen verhoogd met als doel het behalen van het ontwikkelingsperspectief.
Dit kunt u uitgebreid lezen in het hoofdstuk ‘ondersteuning voor leerlingen’.

Monitoring Basiskwaliteit 2024-2025

Middels een genormeerde vragenlijst hebben medewerkers, de basiskwaliteit van het onderwijs geëvalueerd en beoordeeld. Deze zelfevaluatie vindt eens per twee jaar plaats.
De indicatoren hebben een directie relatie met de kwaliteitseisen van de Inspectie van het Onderwijs. Per indicator worden een aantal vragen gesteld waarvan u de gemiddelde score per indicator ziet ( score 1 – 4). De uitslag is op alle onderdelen goed te noemen en zijn er geen ontwikkelpunten.

Basiskwaliteit december 2024: 

Indicatoren Score (1-4) 
Aanbod (OP1) 3,67
Zicht op ontwikkeling en begeleiding (OP2) 3,70
Pedagogisch en didactisch handelen (OP3) 3,65
Onderwijstijd (OP4)3,72
Afsluiting (OP6) 3,82
Resultaten (OR1)3,44
Sociale en maatschappelijke competenties (OR2)3,62
Visie, ambities en doelen (SKA1)3,70
Veiligheid (VS1)3,74

Analyse vaardigheidsmeter

Om de kwaliteit van de lessen te borgen, maken we gebruik van de vaardigheidsmeter (VHM). Met deze meter bekijken we inhoudelijk de lessen van de leerkrachten op het gebied van doelen stellen, instructieniveau, afstemming en pedagogisch en didactisch handelen. Deze afname sluit goed aan bij de norm welke de inspectie stelt.

We zijn tevreden over het handelen van zowel de leerkrachten als de onderwijsassistenten binnen de Johan Seckel. Bij het gebruik van de VHM zijn 2 verschillende versies gebruikt, namelijk de PO 2017 en de PO 2021. De resultaten van beide versies zijn hierboven weergegeven. Beide versies scoren boven de gestelde norm vanuit de VHM. De scores op het pedagogisch en organisatorisch handelen, alsmede de gemiddelde scores vallen ook boven de eigen gestelde norm. Het didactisch handelen gescoord in de versie PO 2021 scoort onder de eigen gestelde ambitie. Door de groei van de school zijn er veel collega’s die EDI nog moeten leren toepassen. Dit is een aandachtspunt voor komend schooljaar. Schooljaar 2022- 2023 werd de VHM afgenomen. In 2021- 2022 werd de EDI-wijzer afgenomen. Hierover is geen data geanalyseerd op schoolniveau. De data van dit schooljaar en afgelopen schooljaar zijn daarom niet met elkaar vergeleken. Schooljaar 2021- 2022 zijn de klassenbezoeken met de EDI-wijzer wel reflectief nabesproken en zijn er op basis van de resultaten maatjes aan elkaar gekoppeld die van en met elkaar leren op basis van sterktes en zwaktes, wat een positief effect had. 

Acties/interventies: 

Naar aanleiding van de verschillende bezoeken

· Komend schooljaar wordt voor alle afnames de versie PO 2021 gebruikt. 

· Naast de VHM wordt ook de EDI-kijkwijzer gebruikt bij klassenbezoeken/ collegiale consultaties. Onderzocht wordt of het gewenst is om de data m.b.t. EDI ook te gebruiken voor analyses op schoolniveau. 

· Er is een collega aangesteld om nieuwe collega’s te begeleiden. Zij doet extra klassenbezoeken, voert reflectieve nagesprekken en zet naast de collegiale consultatie ook informatieve bijeenkomsten en begeleide intervisie op 

Ontwikkelingen in de school

Hieronder de punten waar we afgelopen schooljaar aan hebben gewerkt, een aantal van deze punten zijn terug te vinden in de eerder genoemde doelen van dit jaar:

  • De ontwikkeling van de 3 schoolthema’s vanuit de zaakvakken is nog in ontwikkeling en deze staat dit jaar in 2023-2024 als speerpunt gepland.  
  • We voorzien met W&T in een breed aanbod, verder implementatie volgt.
  • Op het gebied van gedrag werken we als scholen van de stichting nauw samen. Dit is een blijvend speerpunt. (Denk aan inwerken nieuwe collega’s).  

Overige aandachtspunten:

De school participeert actief in het samenwerkingsverband Veld, Vaart en Vecht en met name in de afdeling Ommen. De school biedt extra voorzieningen zoals de Praktijkgroep en de Structuurgroep (Boslust) binnen Aquila en het Samenwerkingsverband. De school heeft haar aanbod uitgebreid met een praktijkgerichte leerroute in de vorm van een Praktijkgroep. De school is in de afgelopen jaren behoorlijk gegroeid. Dit heeft geresulteerd in een Dependance locatie Hoogengraven. De komende jaren zullen we in samenwerking met de reguliere scholen, vorm en inhoud moeten gaan geven aan inclusiever onderwijs.

Ga naar de bovenkant